• پایگاه اطلاع رسانی

    نماینده ولی فقیه و رئیس شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

حساب 100 حضرت امام خمینی (ره)

راههای ارتباطی با حساب 100 امام (ره)

پیروزی انقلاب اسلامی ایران، پایانی بر حکومت طاغوت و آغاز حکومت الله در جغرافیایی است که مردمان آن به پشتوانه باورهای دینی با تبعیت از رهبری فرزانه، گام در این مسیر پرافتخار گذاشتند. مسیری بی مانند و کمتر آزموده شده به لحاظ تاریخی از حیث تنوع مسائل که تنها و تنها نمونه هایی محدود از آن را می توان در صفحات تاریخی یافت.

از این رو آن چه که بعد از پیروزی انقلاب در وهله اول ضروری می نمود، ایجاد و تولید عناصری برخاسته از بطن این انقلاب بود که به لحاظ مبانی نظری و توان عملی در تراز شعارها و اهداف انقلاب باشد.

هر چند پی ریزی چنین ساختاری در نگاه اول به منظور پاسخ به مطالبه های انقلابی مردم است، لکن در افق و چشم انداز خود، در صدد ایجاد تمدنی است که از آن به تمدن نوین اسلامی تعبیر می شود  و به عبارتی باید هر یک از عناصر یاد شده را متکفل پاسخ به یک نیاز تمدنی دانست.

از  دیدگاه امام خمینی (ره)، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، مساله مسکن نیز در کنار تمام عناصر تمدن ساز، یکی از این عناصری است که باید مورد توجه علاقه مندان به انقلاب اسلامی و تمدن برخاسته از آن قرار گیرد.

ایشان در فرمان تاریخی خود مبنی بر افتتاح حساب 100، با به کارگیری دو عبارت «دوران سازندگی» و «دوران لمس شکوه نظام عدل اسلامی» برای دوران حساس انقلاب اسلامی، مساله مسکن را یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم در رژیم منفور پهلوی می دانند و از این طریق، مسکن را به یکی از دوگانه های تمییز بخش بین کارآمدی حکومت الله و حکومت طاغوت تبدیل می نمایند.

این جملات امام خمینی(ره) بیانگر این معناست که حکومت اسلامی همواره در معرض مقایسه با حکومت طاغوت است و تنها در صورتی می توان حکومت اسلامی را در این قیاس حتمی و تاریخی سربلند و موفق ارزیابی کرد که بتوان گام های موثر و مفیدی را برای تحقق شعارهای الهی و برآورده ساختن وعده های آن برداشت.

رهبر کبیر انقلاب با شناخت عمیقی که از ظرفیت عظیم مردمی در شکل گیری و بقای انقلاب داشتند، حل مشکلات پیش روی انقلاب را هم مرهون مشارکت و حضور مجدانه مردم در صحنه های سازندگی می دیدند، از این رو در پیامی که در تاریخ 21 فروردین 1358 صادر فرمودند، برای رفع محرومیت در حوزه مسکن، حسابی را به شماره 100،  به نام خود در تمام شعب بانک ملی افتتاح نمودند و از همۀ کسانی‏‎ ‎‏که توانایی دارند دعوت کردند که برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این‏‎ ‎‏حساب پول واریز کنند.

به همین دلیل حساب 100 امام خمینی (ره) به عنوان میراث ماندگار امام راحل(ره)، از واژگان اصیل انقلاب اسلامی و مولود انقلاب شکوهمند مردم ایران است که حفظ و زنده نگه داشتن آن ادای دینی است به تمام کسانی که با جان و مال خود برای برپایی عدل و قسط قیام نمودند و زمینه تحقق تمدنی برخاسته از تعالیم دینی را فراهم نمودند.

 

موضوع :
  • حساب 100
  • امام (ره)
بالا