• پایگاه اطلاع رسانی

  نماینده ولی فقیه و رئیس شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین انصاریان: بنیاد مسکن و خیرین مسکن ساز به داد مردمی که خانه ندارند, برسند

تاریخ ارسال : 1402/09/20

بنیاد مسکن و خیرین مسکن ساز به داد مردمی که خانه ندارند, برسند

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، پس از دیدار با حضرت حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد - نماینده ولی فقیه و رئیس شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در جمع کارکنان بنیاد مسکن به ایراد سخن پرداخت.

ایشان با اشاره به اینکه مسکن در میان نیازهای مختلف انسان، یکی از عوامل تعیین کننده زندگی او می‌باشد گفت: کمیت و کیفیت و شرایط مکانی مسکن با روح و روان و سلامتی انسان ارتباط مستقیمی دارد، فلذا باید به آن توجه ویژه ای بشود. نیاز بشر به مسکن یک نیاز ضروری است نه یک نیاز عادی و معمولی. همیشه اینگونه بوده، کسی که می توانست مسکن مناسبی برای خود تهیه کند، در حد توان خود فراهم کرده، اما کسی که نمی توانست برای خودش مسکن فراهم کند، مجبور است با اجاره نشینی مشکل مسکن را حل کند و درصد بالایی هم نیز به خاطر صاحب خانه ها، فشار روحی و فشار اقتصادی بالایی را تحمل می کنند و در مقابل خانواده شان شرمنده هستند. خیلی ها که می توانند برای این قشر مسکن فراهم کنند، واقعاً وظیفه اخلاقی و انسانی شان است که این مهم را انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با اشاره به آیه 35 سوره بقره "وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ “و گفتیم: ای آدم! تو و همسرت در این بهشت سکونت گیرید و از هر جای آنکه خواستید فراوان و گوارا بخورید، و به این درخت نزدیک نشوید که [اگر نزدیک شوید] از ستمکاران خواهید شد، افزود: خداوند وقتی آدم و حوا را آفرید، اولین کاری که برایشان انجام داد، دادن مسکن به هردوی آنان بود. خیلی جالب بود که مسکن را شریکی داد به هر دو. این موضوع خیلی مهم است که زن باید یه حدی از مالکیت داشته باشد که بعد از مرگ شوهر، اگر زن زنده بماند، آواره و محتاج نشود.

همچنین ایشان ادامه داد: از کل نعمت های مادی و معنوی که در این دنیا بود، خداوند به آدم و حوا مسکن رایگان عطا کرد، لذا خداوند به آدم گفت:" يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ" واژه اسْكُنْ یعنی بی دردسر، یعنی آرامش، یعنی راحت بودن و همچنین به معنای هر چیزی است كه انسان به وسیله‌ی آن تسكین یابد. انسان علاوه بر نیاز به سكونت در خانه، به محلی برای تسكین آلام روحی، رها شدن از برخی قیودات اجتماعی، استراحت به نحو دلخواه، خلوت كردن و نیایش با خدا نیاز دارد. اگر خانه تأمین كننده این نیازها نباشد، مسكن نخواهد بود.

حاج شیخ حسین انصاریان افزود: جنات به باغهاى دنيا نيز گفته مى‌شود. این جنت یقیناً بهشت موعود نیست، زیرا طبق آیات قرآن خانه بهشت، موعود پاداشی است که خداوند در ازای ایمان، اخلاق و عبادت به انسان می دهد که هنوز آدم و همسرش چیزی رو شروع نکرده بودند که استحقاق پاداش داشته باشند. ثانیاً كسى‌كه به بهشت وارد شود، ديگر خارج نمى‌شود. «وَ ما هُمْ مِنْها بِمُخْرَجِينَ»، ثالثا در آن بهشت، امر و نهى و ممنوعيّت و تكليف نيست، در حالى كه آدم از خوردن میوه درخت نهى شد. نهى حضرت آدم، نهى تكليفى نبود كه انجامش حرام باشد، بلكه جنبه‌ توصيه و راهنمايى داشته است. به علاوه، در روايات اهل بيت عليهم السلام نيز آمده است كه بهشت آدم، بهشت موعود نبوده است. نشانه هایی که بهشت موعود دارد، این آیه نیست.

ایشان در ادامه بیان نمود: حضرت امام محمد باقر(ع) می فرماید: این جنت باغ بسیار آبادی بوده که در همین محلات فعلی شام ساخته شده بود. پروردگار نیز می فرماید: برو جایی که در آرامش کامل و سکونت روحی باشی. خانه اگر آرامش نداشته باشد، خانه نیست، بلکه یک زندان است، مثل آپارتمان نشینی که غرب مثل همه چیز، فرهنگش را به همه دنیا تحمیل کرد. آپارتمان برای بچه ها اصلاً مکان خوبی برای زندگی و میدان فعالیت برای آنها نیست. حال اگر ما بخواهیم به روش قرآن، مسکن را بسازیم، باید مسکن برای صاحبان خود محلی برای آرامش باشد.

این خطیب ارزشمند، خطاب به مدیران و کارکنان بنیاد مسکن گفت: بنیاد مسکن و خیرین مسکن ساز (که بازوی بنیاد مسکن هستند) به داد مردمی که خانه ندارند، برسند و کارشناسان و مهندسان و همه کارکنان طبق آیات قرآن در ثواب و بهره اش شریک خواهند بود. بنده پیشنهاد می کنم تابلویی سردر بنیاد مسکن در سراسر کشور، با عنوان این حدیث پیامبر اکرم(ص) که می فرماید: خَيرُ النّاسِ أنفَعُهُم لِلنّاسِ: بهترينِ مردم، كسانى هستند كه بيشتر به مردم سود برسانند، چه کاری سودمندتر از مسکن می تواند باشد.

ایشان در پایان با بیان حدیثی از پیامبر (ص) که می فرماید: الدّالُّ على الخَيرِ كفاعِلِهِ ـ کسی که مردم را به کار خیر و مثبت دلالت می کند مثل این است که خودش انجام داده است، افزود: من به شما کارکنان بنیاد این سفارش را دارم که کار و فعالیت بنیاد مسکن را به متمولین جامعه گزارش دهید تا تعداد خیرین مسکن ساز زیاد شوند. هرچند شما تمکن آن را ندارید تا با سرمایه خود خانه بسازید و به نیازمندان هدیه بدهید، اما زبان، گوش و اعتبارتان می تواند این کار را بکند.

موضوع خبر :
 • بنیاد
 • مسکن
 • خیرین
 • مسکن
 • ساز
 • داد
 • مردمی که
اشخاص :
 • نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
حوزه متولی :
 • حوزه نمایندگی ولی فقیه
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (0)

نظر شما در مورد حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین انصاریان: بنیاد مسکن و خیرین مسکن ساز به داد مردمی که خانه ندارند, برسند چیست؟

سوال:
بالا