• پایگاه اطلاع رسانی

  نماینده ولی فقیه و رئیس شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

گفتگوی نماینده ولی‌فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با آیت‌الله محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان درباره اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

تاریخ ارسال : 1402/08/16

گفتگوی نماینده ولی‌فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با آیت‌الله محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان درباره اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

نماینده ولی‌فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی نژاد نماینده ولی‌فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشوردر دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان سیستان و بلوچستان ضمن اینکه  بنیادمسکن انقلاب اسلامی را از یادگارهای امام خمینی(ره) خواند گفت : صفر تا صد این مجموعه با نام حضرت امام خمینی(ره) بوده و وابسته به هیچ دستگاهی نیست و فعالیت جدی و اساسی را در سطح کشور عهده دار است .

حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد گفت : بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه عمران روستایی از تهیه تا اجرای طرح  هادی روستایی را بر عهده دارد و علاوه بر آن به موضوعات فرهنگی و مذهبی نیز توجه ویژه ای دارد و توانسته است در سطح کشور برای بیش از 42 هزار روستا طرح هادی تهیه و در 22 هزار روستا آن را اجرا کند .

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت : سند مالکیت 70 درصد از واحدهای روستایی کشور صادر و تحویل شده است و به همین منظور تفاهم نامه ای با ثبت اسناد منعقد شده است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد اظهار داشت : در یک افق 10 ساله بنا داریم تا این موضوعات و صدور سند و ساخت مسکن روستایی را انجام دهیم و این موضوع در اقتصاد کشور اثر گذار است .

وی همچنین اشاره کرد : تعداد 2 میلیون و 900 هزار واحد در کشور با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت نوسازی شده که جزو خدمات ارزشمند نظام است .

وی ادامه داد : با افزایش تسهیلات ساخت  350هزار واحد با تسهیلات 350 میلیون تومانی بصورت سالیانه برنامه ریزی شده است .

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت : در شهرهای زیر 25 هزار نفر عمده اقدامات به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  است و حوادث روستایی کوچک و یا شهری بزرگ فرقی ندارد عهده دار اصلی کار بنیاد مسکن است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد گفت :بلایای طبیعی در استان وجود دارد که از جمله آن گرگروک یا فرسایش خاکی است که پژوهشکده سوانح طبیعی برای ایمن سازی پژوهشهایی انجام و در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال اجرا است و تا جایی که اعتبارات اجازه دهد کار ادامه می یابد لذا نیاز است تا حمایت صورت گیرد.

وی در ادامه به نهضت ملی اشاره داشت و گفت : بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخت 400 هزار واحد شامل 200 هزار واحد شهری و 200 هزار واحد روستایی را در سطح کشور بر عهده دارد و برای کمک به دولت بنا دارد تا در سال 1402 و 1403 در هر سال 500 هزار قطعه زمین و جمعا یک میلیون زمین بصورت 99 ساله با تسهیلات 350 میلون تومانی به متقاضیان ارائه دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت بازسازی خوب بوده  و در حال انجام است گفت: نگران سکونتگاه های غیر رسمی هستیم که با هیچ اصولی ساخته نشده است و از غفلت ها این واحد ها ساخته شده است.

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین ادامه داد: در چابهار ، زاهدان، زابل و ایرانشهر کار ساماندهی در استان شروع شده است و گرچه هزینه بردار است اما برای ما دارای اهمیت است.

وی در پایان گفت : پیشانی فعالیت های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید مسکن محرومین باشد که مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز است و به همین منظور شیوه هایی را برای تحقق این مهم دنبال می کنیم که نوید بخش روزهای خوب است.

در ادامه همین دیدار آيت‌الله مصطفی محامی عنوان داشت: فعالیت‌های خوب و امیدبخشی در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صورت گرفته اما متاسفانه این موارد برای مردم به خوبی تبیین نشده است . این در حالی است که امیدآفرینی و دلگرم کردن مردم کار همین امروز ماست از این جهت که در میان خبرهای ناخوشایند و دست‌وپنجه نرم کردن مردم با مشکلات و سختی‌ها تبیین این خدمات برای مردم دلگرم کننده است.

امام جمعه زاهدان افزود: سیستان و بلوچستان یک استان پهناور است و مسئولان باید زحمت و تلاش مضاعفی داشته باشند که خوشبختانه این تلاش‌ها صورت گرفته و شاهد اقدامات خوبی در استان بوده‌ایم.

آیت‌الله محامی بیان داشت: پراکندگی جمعیت در سیستان و بلوچستان یکی از چالش های پیش روست و با این وجود گاهی چند خانوار در کنار هم تشکیل یک آبادی می‌دهند و انتظار دریافت خدمات دارند، اما باید آگاه باشیم که این‌ کار هزینه‌های سنگینی را برای نظام ایجاد خواهد کرد و باید در این جهت به صورت فعال عمل کنیم و با یک نقشه جامع و نگاه کلی نقاطی را به عنوان مراکز جمعیتی تعیین و خدمات را در آن‌جا ارائه نمائیم.

وی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان با حاشیه‌نشینی و ساخت‌و سازهای غیر اصولی مواجه هستیم که باید در این جهت تدبیر شود اما متاسفانه کاری که در حال حاضر صورت می‌گیرد تدبیر تام نیست.

امام جمعه زاهدان با اشاره به معضل حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بنده در طول سال‌های گذشته و به مسئولان سابق و فعلی استان همواره تاکید داشته ام که افراد از یک مبدأ یا روستا به حاشیه شهر آمده‌اند که در این بین عده‌ای به دنبال زمین‌خواری هستند و باید با این پدیده برخورد شود اما برخی افراد هم از سر ناچاری به حاشیه شهر آمده‌اند و وضعیت نا به هنجار حاشیه شهر را از مبدأ خود یعنی روستا بهتر می‌دانند و حال راه حل این مشکل ساخت مسکن یا ارائه خدمات در حاشیه شهر نیست بلکه باید به مبدأ و روستاهایی که مردم از آن مهاجرت می‌کنند در ابعاد مختلف رسیدگی کرده و زمینه اشتغال پایدار فراهم شود.

وی اذعان داشت: متاسفانه فرهنگ کار در سیستان و بلوچستان آسیب دیده و افراد به دنبال درآمد بیشتر با مشاغل کاذب هستند و از طرف دیگر برخی نیز به فرهنگ مساعده‌گیری عادت کرده‌اند و نکته مهم این است که ساخت و ساز مسکن برای این افراد نباید به صورت رایگان باشد بلکه باید از مردم هم مشارکت گرفته شود که این مشارکت می‌تواند مالی و یا کمک به ساخت و ساز آن باشد که در این صورت افراد قدر کار را بیشتر می‌دانند.

آیت‌الله محامی بیان داشت: مسئولان در سیستان و بلوچستان با نهایت تلاش‌ به دنبال ارائه خدمت به مردم  هستند اما در این میان پشتیبانی از ناحیه مرکز کشور نیز در پیشبرد فعالیت‌ها موثر است.

آیت‌الله محامی خاطرنشان کرد: پروژه‌های مختلفی در استان اجرا و بودجه‌های زیادی وارد سیستان و بلوچستان می‌شود اما خروجی کار متناسب با بودجه نیست که باید بر سلامت دستگاه‌‌ها تحفظ شود که این تحفظ به دو شکل امکان پذیر خواهد بود ابتدا نظارت بر قرارداد و پروژه‌ها و راه دیگر نیز تقویت ایمان و معنویت نیروهاست تا خود کنترلی داشته باشند و گرفتار فساد نشوند.

وی در پایان گفت: اهمیت و فواید اجرای پروژه‌‌ها باید برای مردم به خوبی تبیین شود تا شبهات باعث نشود مردم نگاه اشتباهی به پروژه‌ها پیدا کنند.

موضوع خبر :
 • گفتگوی
 • نماینده
 • ولی‌فقیه
 • بنیاد
 • مسکن
 • انقلاب
 • اسلامی کشوردرباره
اشخاص :
 • نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
حوزه متولی :
 • حوزه نمایندگی ولی فقیه
دسته بندی :
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟ 1 2 3 4 5 (5)

نظر شما در مورد گفتگوی نماینده ولی‌فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با آیت‌الله محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان درباره اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چیست؟

سوال:
بالا